Volkssterrenwacht Urania Maansverduistering 28 oktober 2004 Waarnemingstoren
  Discussieforum | FAQ | Zoeken | Sitemap | Pagina printen | English | Français
  Startpagina
  Urania
  Kalender
  Cursussen
  Bezoeken
  Astroreizen
  Urania Mobiel
  Astroshop
  Bibliotheek
  Jeugdwerking
  Werkgroepen
 
  Opendeurdagen
  Frank De Winne
  Nieuwsberichten
  Waarnemingsinfo
  Weerbericht
  Nieuwsbrief
  Foto's
   Archief
  1995
  1996
  1997
  1998
  1999
  2000
  2001
  2002
  2003
  2004
  2005
  2006
  2007
  2009
 
  Zonnestelsel
  Sterren
  Sterrenstelsels
  Hemelmechanica
  Heelal
  Ruimtevaart
  Weerkunde
  Telescopen
  Waarnemen
  Adressen in België
  Sterrenwachten
  FAQ
 
  Vraag toegang
  Wachtwoord kwijt?
 

Urania-initialen

Wachtwoord

Login onthouden:
Actueel > Archief > 2004 > Maansverduistering
  

Totale maansverduistering op donderdag 28 oktober

Op donderdagochtend 28 oktober 2004 kunnen we - voor de tweede keer dit jaar - genieten van een totale maansverduistering. Urania opent die ochtend haar deuren van 3 uur tot 7 uur om iedereen in de beste omstandigheden van dit mooie fenomeen te laten genieten. De inkomprijs bedraagt 4 euro, inclusief ontbijt!

Wat is een maansverduistering?

Een maansverduistering ontstaat wanneer de maan door de schaduwkegel van de aarde trekt. Tijdens een periode van enkele uren kan er dan geen rechtstreeks zonlicht op de volle maan vallen. Toch wordt de maanschijf niet volledig onzichtbaar. Onze aardse atmosfeer buigt immers nog een aantal rode zonnestralen richting maan; het is dit rood licht dat de maan haar typisch rood-oranje uitzicht geeft. Meer over dit fenomeen kan je leren op onze sterrenkunde-pagina's.

Schema: het ontstaan van een maansverduistering.

Wat is er te zien op 28 oktober?

Een totale maansverduistering is een spectaculair fenomeen dat ook zonder optische hulpmiddelen reeds te volgen is. Reeds vroeg in de ochtend, rond 3 uur, zie je dat de verduistering al aan de gang is. Vanaf 4h23m is de verduistering totaal. Toch kunnen we de maan nog waarnemen.

Op het eerste zicht is dit eigenaardig, aangezien de maan in de aardschaduw staat en er dus geen rechtstreeks zonlicht op kan vallen. Ook al staat de aarde in de weg, toch is er nog een beetje zonlicht dat door de dampkring rond de aarde wordt afgebogen naar het maanoppervlak. Omdat dit vooral met rood licht gebeurt, ziet de verduisterde maan er dan een beetje roskleurig uit. Hoe donker de verduisterde maan wordt, hangt sterk af van de samenstelling van de dampkring: kort na een grote vulkaanuitbarsting krijgen we bijvoorbeeld vaak heel donkere eclipsen. Dit kan men al perfect met het blote oog waarnemen. Benieuwd dus wat het ditmaal zal worden!

Verloop van de maansverduistering van 28 oktober 2004.

Om 3h14m komt de maan de kernschaduw binnen. Kort erna zal je merken dat er een "hap" uit de maan verdwenen is. Die hap wordt steeds groter en groter, en tussen 4h23m en 5h45m is de verduistering totaal (omstreeks 5h04m zou de Maan trouwens het donkerst moeten zijn). Nadien trekt onze buur zich langzaam terug weg uit onze schaduw, en vanaf 6h53m heeft ze nagenoeg haar oorspronkelijke intensiteit.

De maan zal aan het begin van de totale verduistering zo'n 45 graden hoog staan in het zuidwesten. Bij het einde van de totaliteit staat ze op 15 graden hoog in het westen.

Je waarnemingen van de maansverduistering kan je kwijt op onze site. Probeer ook een Danjon-schatting te verrichten!